Laptopy są dziś wysoce wyspecjalizowane. Podobnie jest z nowymi zawodami. Znalezienie odpowiedniego sprzętu może mieć kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu.
Ultrabooki, komputery do gier, komputery konwertowalne — nigdy wcześniej nie znaliśmy takiej różnorodności projektów i koncepcji laptopów. Jest to jednak konieczna specjalizacja, ponieważ tego typu sprzęt nie trafia już tylko w ręce pracowników biurowych przykutych przez osiem godzin dziennie do arkusza kalkulacyjnego Excel. I tak jak nie zobaczysz mechanika naprawiającego samochód pędzlem, tak twórca treści nie może polegać na niewłaściwym narzędziu.
Graficy, fotografowie, producenci wideo i audio, ale także inżynierowie i architekci. Mówimy o profesjonalistach, którzy są coraz bardziej wędrowni, dzieląc swój czas pracy pomiędzy miejsce, gdzie ostatnio był ich klient lub projekt, biuro i własny dom. Są to również wyjątkowo wymagający użytkownicy, dlatego potrzebują przenośnych stacji roboczych.

Co decyduje o tym, że jest to prawdziwy laptop twórcy treści?

Najwyraźniej nie można zaczynać od dachu. Jeśli profesjonalista zajmujący się tworzeniem multimediów szuka nowego laptopa, powinien zacząć od spojrzenia na ekran. Rozmiar i rozdzielczość są krytyczne, ale także wierność kolorów – aspekt, który do niedawna był uważany za mało istotny, biorąc pod uwagę opóźnienie paneli LCD w laptopach w stosunku do modeli stacjonarnych.
Jeśli chodzi o rozmiar, przekątna ekranu nigdy nie powinna być mniejsza niż 15,6 cala, a nawet zaleca się, aby przejść do 17 cali, jeśli to możliwe. Problemem wielu laptopów z dużym ekranem jest właśnie to, że są one zbyt nieporęczne.
Jeśli chodzi o rozdzielczość i jakość paneli, Full HD będzie pewnym niedomówieniem, jeśli zajmujesz się projektowaniem graficznym lub produkcją wideo. Używanie pasków narzędzi, które uniemożliwiają zobaczenie całego obrazu i konieczność ciągłego powiększania w celu dotarcia do najdrobniejszych szczegółów stanowi problem, dlatego konieczne są wyższe rozdzielczości, takie jak 2560 x 1600 pikseli, które dzięki proporcjom 16:10 oferują dodatkowe miejsce na paski narzędzi itp.
Wyświetlacz musi być nie tylko ostry, ale również wysokiej jakości. Tutaj również nie ma zbyt wielu dyskusji: tylko panel IPS może zapewnić niezbędny kontrast i bogactwo kolorów. Technologie TN i VA po prostu nie sprostają temu zadaniu. Ideałem jest uzyskanie jak najbardziej zbliżonego do pełnego pokrycia sRGB, co przy odpowiedniej kalibracji gwarantuje, że to co widzimy na ekranie będzie treścią, którą otrzyma klient.

Odpowiedni procesor.

Innym częstym problemem, z którym boryka się wielu twórców treści, zwłaszcza tych zajmujących się retuszem zdjęć i edycją wideo, jest brak wystarczającej mocy, zmuszając ich do zapisywania surowej pracy na laptopie i kończenia ciężkiej pracy na komputerze stacjonarnym w domu. W ten sposób traci się dużo czasu. Rozwiązaniem jest całkowite uniknięcie komputerów ze starszymi procesorami i przejście od razu na 10. generację Intel Core, której towarzyszy niemałe 16 GB pamięci RAM. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być pewni, że najbardziej wymagające aplikacje nie tylko będą działać płynnie, ale nie będą obciążone przez sprzęt.
To samo dotyczy karty graficznej. Choć większość ludzi uważa, że są one przeznaczone wyłącznie do gier, aplikacje takie jak Adobe After Effects, Illustrator, Photoshop są akcelerowane natywnie lub w swoich wtyczkach za pomocą kart Nvidia, więc procesor graficzny GeForce GTX 1650 pozwala na zwiększenie wydajności wszystkich tych programów w stopniu znacznie przekraczającym to, na co pozwoliłby sam wydajny procesor centralny.
Dedykowana karta graficzna to znacznie większa płynność i szybkość pracy z dużą ilością profesjonalnych programów. Posiadanie odpowiedniego układu GPU zapewni Ci znacznie większy komfort pracy. I to nie tylko dlatego, że w przerwach można sobie pograć.

Żywotność baterii: spokój ducha bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego.

Autonomia jest bez wątpienia kolejnym podstawowym aspektem. Idealnie byłoby podłączyć laptopa do gniazdka elektrycznego, ale co się dzieje, gdy pracujemy w odległym zakątku lub w drodze? Wtedy pojawia się niepokój. Pośpiech, aby zakończyć pracę w rekordowym czasie, aby ją zapisać lub wysłać do klienta. Praca na baterii o żywotności 5% nigdy nie jest przyjemna, a nawet może prowadzić do błędów, które nie powinny być popełniane.
Twórcy treści powinni zatem wybierać laptopy o jak najdłuższym czasie pracy na baterii. Można to osiągnąć bez zwiększania wagi i grubości urządzenia, równoważąc baterię o dużej pojemności, ale stosunkowo cienką, z wydajnym procesorem.
W przypadku stacji roboczych pojawia się też ciekawy niuans, a mianowicie, że ośmiogodzinny komputer nie wystarczy, by przetrwać dzień. Programy takie jak Photoshop czy Premiere będą drenować baterię znacznie szybciej niż Microsoft Office, więc musisz poprosić o więcej. Dużo więcej. To jedyny sposób, aby uniknąć desperacji związanej z poszukiwaniem ostatniego wolnego gniazdka elektrycznego w barze, aby skończyć pracę.

Jaki komputer wybrać do biura i do pracy?

Większa łączność, mniej kłopotów.

Kwestia portów i opcji łączności może wydawać się drugorzędna, ale nie należy jej lekceważyć. Wcale nie. Jeśli twój laptop nie ma gniazda karty SD, będziesz musiał nosić ze sobą czytnik kart SD, a to urządzenie peryferyjne zajmie jeden z kilku dostępnych portów USB. Jest to problem w wielu nowoczesnych komputerach wyposażonych tylko w kilka złączy USB, ponieważ utrudnia to korzystanie z wielu urządzeń peryferyjnych jednocześnie.
Konieczność wyjęcia myszki, aby zrobić zdjęcie z naszego aparatu jest sytuacją ogromnie nieproduktywną. Podobnie jak konieczność polegania na koncentratorach portów, które tylko zwiększają wagę i zwiększają plątaninę kabli w plecaku. Jeśli Twój laptop ma już wszystkie niezbędne złącza, unikniesz konieczności noszenia ze sobą jeszcze większej liczby urządzeń. Cztery porty USB Type-A powinny być normą dla profesjonalnego sprzętu, ale i USB-C nigdy nie powinno ich zabraknąć. Zapewnią, że laptop będzie gotowy na zupełnie nową generację urządzeń peryferyjnych.
A i czytnik kart jest koniecznością. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie fotograf, jest obróbka zdjęć na miejscu i odkrycie, że zostawił zewnętrzny adapter w studiu.
To samo dotyczy technologii łączności: bez żadnej z nich nie można się obejść. Wi-Fi 6 zapewni stabilną, szybką transmisję, idealną do ciągłych sesji streamingowych nawet bez kabli. A kiedy trzeba przesłać gigabajty do chmury, zawsze docenisz bezpieczeństwo i wydajność zapewniane przez port Ethernet.