Powszechność nauki zdalnej oraz pracy zdalnej w czasie pandemii skutkował częstymi przeciążeniami sieci internetowej www. Lockdown przyczynił się do pobierania terabajtów danych. Big data w tym okresie podwoiła, a może nawet potroiła swoje zasoby. To prawdziwy rozgardiasz dla operatorów i dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej. Sytuacja pandemiczna jeszcze wzmocniła rolę informatyków na rynku pracy.

Wiele firm telekomunikacyjnych zauważyło ogromny wzrost znaczenia internetu u swoich klientów, często był to wzrost rzędu ok. 50% [lipcowe badanie IMAS International na zlecenie KRD]. Jednocześnie wrosło użytkowanie mediów społecznościowych oraz digitalowych. Te firmy, które przeniosły swój biznes do internetu, odnotowały również większe zainteresowanie klientów. Jednym słowem: pandemia wprowadziła chaos w tradycyjnych formach kontaktowania, a w internecie prawdziwy renesans. Można się dziwić, że internet nie został całkowicie odłączony od nadmiaru użytkowania. Wszystko to dzieci światłowodom, które są gwarantem stabilności internetu w czasie pandemii i poza nią.
Klienci często pomijali w swoim zainteresowaniu technologią możliwość kontaktów wideo. Koronawirus zmienił również to, użytkownicy sieci coraz częściej sięgali po rozmowy wideo. Ogólne użytkowanie platform pozwalających na komunikowanie się znacznie wzrosło. Sytuacja ta pokazuje jak ważne jest utworzenie nowych strategii i form przesyłania danych.
Inwestowanie w telekomunikację i informatykę zawsze się opłaca. Ostatnie zdarzenia związane z covid-19 jeszcze pokazały jak wielką rolę odgrywa internet w życiu człowieka. Jest jak dodatkowa ręka, zupełnie inny świat: świat opanowany przez pandemię został zastąpiony światem wirtualnym, w którym pandemii nie było.

Skuteczna praca zespołu wirtualnego

Przeznaczenie kolejnych milionów na rozwój infrastruktury internetowej i telekomunikacyjnej zawsze się zwraca. Dlatego warto pomyśleć o instalowaniu światłowodów, które gwarantują stabilność internetu w czasie pandemii i poza nią. Oprócz stabilności internetu dzięki światłowodom uzyskuje się dużo szybszy internet, możliwość szybszego pobierania danych i przesyłania plików. Światłowód jest jednocześnie ekologiczny, ponieważ pobiera mniej energii. (Prawie)każde gospodarstwo domowe ma dostęp do internetu, a to oznacza, że światłowód zmniejszyłby energochłonność o miliardy jednostek, w porównaniu do łączy opartych na miedzi.