Sieć 5G to piąta generacja sieci komórkowej, która po prostu działa z wykorzystaniem fal radiowych z wysoką częstotliwością i można ją podłączyć do światłowodu. W ten sposób jest używana w celu transmitowania danych pomiędzy nadajnikami. Polacy mogą korzystać z sieci 5G od 2020 roku. Większość operatorów już wprowadziła do swoich ofert.

O sieci 5G

Częstotliwość działa jedynie na 2,6 GHz, jednak jest możliwość że Minister Cyfryzacji udostępnij operatorom  na 700 MHz,3, 6 Ghz oraz 26 GHz i nawet 26 GHz. Sieć 5G osiąga większą przepustowość łącza niż 4G i pobiera dane z prędkością 600 Mb/s, a ma nawet w przyszłości wzrosnąć do 20 Gb/s.

Zasięg sieci 5G

5G niestety cechuje się mniejszym zasięgiem niż 4G i jak dowiadujemy się z portalu NewsInfo.pl, obecnie obejmuje obszar w 90% miejscowości w Polsce. W niektórych terenach, zasięg jest słabszy i z automatu telefony przełączają się na 3G. Stabilność internety 5G jest większa niż 4G, działa ona niezawodnie przy dużej liczbie użytkowników i sprzętów łączących się w tym samym czasie.

Czym 5G różni się od 4G?

4G wykorzystywane są częstotliwości z zakresu od 700 do 2600 MHz, natomiast 5G pozostaje przy tych i oznacza kompatybilność wsteczną  i dodanie pasm:

  • sub-6 pomiędzy 3000 a 6000 MHz w tym zakresie szybkość i zasięg.
  • L Band to 300MHz, który pozwala na zwiększenie zasięgu.
  • mmWave fale milimetrowe od 17 000 nawet więcej i tu jest gwarancja szybkości i odległości.

Największe zalety 5G:

Obsługuje większą liczbę urządzeń, a to bardzo istotne. Sieć bardziej szybsza niż 4G, zarówno jeśli chodzi o transfery, stabilność czy niezawodność.